Translate

środa, 25 maja 2016

Nie zarobisz dużych pieniędzy na prawdzie

W inwestycji nie ma zasad, są jedynie punkty odniesienia. Trzeba pamiętać, że rynek jest bardzo kapryśny, stale szuka dawców kapitału. Z tego powodu, nawet najbardziej trafna analiza potrafi nie działać. Zatem o co w tym wszystkim chodzi? Zasada jest prosta: jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze :)

Przykład: Funt brytyjski GBP/USD (24 maj 2016).
Fundamentalnie funt ma problem ze wzrostem gospodarczym i inflacją a bank centralny jest nastawiony na osłabianie waluty, co oznacza, że długoterminowo funt powinien się osłabiać. Również dane makro które wychodzą nie napawają optymizmem.

Co na to rynek? Rynek nie zwraca na to uwagi, za to z niecierpliwością czeka na wyniki referendum i wszelkie lepsze dane dotyczące głosowania wręcz elektryzują rynek powodując silne wybicia.

Zatem czy jest to racjonalne? Zasada jest prosta, jeśli chce się zarobić przyzwoite pieniądze to na prawdzie to jest praktycznie niewykonalne, zyski robione na prawdzie oznaczają duże obsunięcie i długie czekanie aż cena pójdzie w naszym kierunku, konsolidacje itp. Rynek nie da zarobić dużo tym, którzy znają prawdę i inwestują zgodnie z nią. Sentyment na rynku jest bardzo silny i potrafi mocno wybić cenę mimo realnej, rzeczywistej sytuacji fundamentalnej danego instrumentu.

Sentyment na rynku gra pierwszoplanową rolę w inwestycji krótkoterminowej (pozycje trzymane od 1 do 3 dni) oraz średnioterminowej (pozycje trzymane od 4 dni do dwóch tygodni). W inwestycji długoterminowej sentyment już nie gra tak istotnej roli, aczkolwiek powoduje, że można wejść z mniejszym stoplosem na większe zyski powodując sytuację gdzie jest zwiększony parametr ryzyka do zysków.

Wystarczyło aby pojawiła się informacja, że zwolenników pozostania UK w strefie euro jest 55% a przeciwników 37% (ICM Poll). Co na to rynek?
Spójrzmy na poniższy wykres funta:

Jak widać na wykresie, sentyment sprawił, że cena wybiła mocno w górę i traderzy mogli tutaj zarobić bardzo duże pieniądze ze stosunkiem zysku do ryzyka nawet 10:1 !

Jakie płyną z tego wnioski? Przestań być mądrzejszy niż rynek, inwestuj tam gdzie jest potencjał że inwestorzy będą reagować emocjonalnie mając na uwadze stosunek zysku do ryzyka przynajmniej 4:1 przy odpowiedniej kontroli ryzyka.

Rynek jest na tyle nieracjonalny, że inwestuje tam, gdzie brakuje podstaw do dalszej inwestycji w danym kierunku i może to robić bardzo długo, znacznie dłużej niż jest w stanie wytrzymać konto inwestycyjne przy dużym zaangażowaniu kapitałowym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz